PRZEGLĄD AKCESORIÓW GITAROWYCH

Gitarzyści są wielkimi miłośnikami swoich instrumentów, lecz nie ograniczają się tylko do nich. Choć istnieją cztery główne rodzaje gitar, czyli gitara elektryczna, akustyczna, klasyczna i basowa, to do każdej z nich można używać wybranych akcesoriów, które maja za zadanie zwiększyć możliwości tonalne instrumentu czy pozwolić na wykorzystywania innych technik podczas gry.
To jakich akcesoriów użyjemy zależy tylko od nas, jednak nie warto się od nich dystansować, bowiem są wśród nich takie, które powinny się znaleźć w ekwipunku każdego gitarzysty.

Takim urządzeniem jest stroik, znany także jako tuner. Gitarę powinniśmy stroić przed każdą grą, a nienastrojona nie tylko brzmi źle, ale także skutecznie przeszkadza w nauce gry. Stroików używa każdy profesjonalny gitarzysta, nawet jeśli potrafi stroić za pomocą słuchu. Taki sprzęt pozwala na to by nastroić gitarę szybko i z najwyższą dokładnością, a cena wielu modeli jest na tyle niska, by mógł sobie na niego pozwolić każdy gitarzysta. Do najtańszych akcesoriów nalezą kostki gitarowe, znane także jako piórka. Kostki różnią się od siebie grubością, kształtem i materiałem z którego są wykonane, a ich cena bardzo często oscyluje w okolicach złotówki na sztukę, dlatego warto zaopatrzyć się w ich zapas, ponieważ kostki często się gubią. Dobrym pomysłem jest wybór kilku zupełnie różnych kostek, ponieważ w ten sposób najlepiej wybierzemy te, które pasują nam najbardziej. Jeżeli chcemy rozwiać rutynę gry i grać w innych tonacjach, wówczas warto wybrać kapodaster. Urządzenie to zakładamy na wysokości wybranego przez nas przodu, a dociskając struny, działa ono w taki sam sposób jak nasz palec wskazujący, który dociska struny podczas używania akordu barowego. Zakładając kapodaser na piątym progu i grając akord a-moll, w rzeczywistości uzyskamy d-moll. Ta zasada działa na przykładzie każdego akordu, więc można uznać, że kapodaster pomaga w nauce poznawania dźwięków na gryfie i używania alternatywnych pozycji akordów. Jeżeli szukamy kapodastra wygodnego i o pewnym uścisku, warto zainteresować się ofertą producentów takich jak Dunlop czy Kyser.

Grupa akcesoriów skupia wokół siebie wiele urządzeń, takich jak te wcześniej wymienione, a także między innymi slide, korbki do strun, środki do pielęgnacji czy metronomy, a każde z nich może pomóc nam w poszerzeniu możliwości naszej gitary. Akcesoria najczęściej są bardzo przystępne cenowo, dlatego może sobie na nie pozwolić każdy gitarzysta, nawet ten z najbardziej ograniczonym budżetem.

  • 18 sierpnia 2017