NIETYPOWE KAPODASTRY

Gitara jest niezwykle popularnym instrumentem, a wydarzenia takie jak coroczny Gitarowy rekord Guinnessa potwierdzają, że popularność instrumentu stale rośnie. Sama gitara jest instrumentem bardzo zróżnicowanym, ponieważ należy podzielić ją na cztery rodzaje, czyli gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Każda z nich znacznie różni się od siebie zarówno pod względem brzmienia jak i wyglądu.

Jeszcze bardziej różnorodne są akcesoria do gitary, wśród których możemy coraz częściej znaleźć bardzo oryginalne urządzenia. Przykładem może być kapodaster, którego budowę i zastosowanie znają wszyscy doświadczeni gitarzyści. Urządzenie to zakłada się na gryf na wysokości wybranego przez nas progu, dzięki czemu możemy podwyższyć tonację. Kapodastry potrafią bardzo różnić się między sobą. Chodzi tu nie tylko o kolor i kształt, ale także o zastosowanie. Niektóre modele przeznaczone są dla wybranego rodzaju gitary, inne mogą być użyte zarówno w gitarze akustycznej jak i elektrycznej, a jeszcze następne zostały stworzone z myślą o jeszcze innych instrumentach. Przykładem jest model Kyser Quick Change do ukulele, mandoliny i banjo. Działa on dokładnie tak samo jak każdy inny kapodaster, lecz jego rozmiar i profil pozwalają na obsługę tych trzech instrumentów.

Kyser ma w swojej ofercie jeszcze jeden oryginalny kapodaster. Mowa o modelu Drop D, który łapie pięć strun, pozostawiając najgrubszą strunę pustą. W ten sposób możemy założyć go na wysokości drugiego progu, dzięki czemu uzyskamy strój Drop D, lub użyć go na którymkolwiek innym progu i w ten sposób eksperymentować z tonacją.

  • 17 maja 2017