KYSER QUICK CHANGE DROP D

Chociaż gitary znacznie różnią się między sobą, to w sklepach muzycznych można spotkać wiele różnorodnego sprzętu, który może być wykorzystywany zarówno w gitarze klasycznej, akustycznej jak i elektrycznej. Są takie akcesoria, które można polecić zarówno początkującym gitarzystom, jak i profesjonalistom.

Przykładem jest kapodaster, czyli urządzenie dzięki któremu w mgnieniu oka zmienimy tonację naszej gitary. Urządzenie to posiada mocną sprężynę, a jego konstrukcja została stworzona w taki sposób, by jego ramię utrzymywało struny dokładnie dociśnięte do podstrunnicy na wybranym przez nas progu. Czasami po założeniu urządzenia może wystąpić konieczność dokonania drobnych poprawek w stroju gitary, lecz zdarza się to rzadko, a większość kapodastrów skonstruowana jest tak, by pozwolić na poprawę stroju bez konieczności zdejmowania ich z gryfu.
Choć kapodaster przytrzymuje wszystkie struny, to czasami można spotkać modele bardzo nietypowe, które przeznaczone są dla wąskiej grupy gitarzystów.

Przykładem jest model KYSER Quick Change Drop D, który pozwala na grę w stroju Drop D bez konieczności przestrajania gitary. Strój Drop D uzyskujemy poprzez obniżenie najgrubszej struny o cały ton. Jeżeli nie obniżymy najgrubszej struny, lecz podwyższymy pięć pozostałych o cały ton, również uzyskamy strój Drop D, lecz w wyższej tonacji. To jednak zajmuje czas, więc lepiej użyć modelu Kyser Quick Change Drop D, który obejmuje wszystkie struny poza najgrubszą. Założony n wysokości drugiego progu, pozwoli nam uzyskać strój Drop D. Kapodaster można zakładać na całej długości gryfu, dzięki czemu będziemy mogli eksperymentować i poszerzać zakres dźwięków naszego instrumentu.

  • 17 maja 2017