KIEDY WARTO POMYŚLEĆ O ZAKUPIE KAPODASTRA?

Coraz więcej osób decyduje się grę na instrumencie, a znaczna część z nich wybiera gitarę.
Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ uniwersalność gitary zapewniła temu instrumentowi powodzenie, które rośnie z roku na rok.
Wpływ na uniwersalność gitary ma wiele czynników, a wśród nich jednym z najważniejszych jest dodatkowy sprzęt, taki jak efekty czy wzmacniacze. Warte uwagi tą także akcesoria, które potrafią w znacznym stopniu poszerzyć możliwości brzmieniowe instrumentu.

Po wybraniu pierwszej gitary należy pogodzić się z tym, że początki gry będą trudne. Mimo to warto zaopatrzyć się w sporą dawkę cierpliwości, ponieważ satysfakcja z samodzielnej gry na gitarze potrafi wynagrodzić każdy trud.

Po pewnym czasie gdy zaznajomimy się już z instrumentem, zaczniemy prawdopodobnie zastanawiać się nad kupnem dodatkowego sprzętu, który pozwoli nam korzystać z dodatkowych możliwości.
Czasem taki sprzęt odradzany jest początkującym gitarzystom. Przykładem jest używanie wielu efektów, które tuszują błędy artykulacyjne podczas gry na gitarz. Nieco inaczej jest w przypadku akcesoriów, na przykład kapodastrów.

Kapodaster jest urządzeniem, które zakładamy na gryf gitary, na wysokości wybranego przez nas progu. Dociska on struny do podstrunnicy w podobny sposób w jaki dociskamy je palcem wskazującym podczas grania akordów barowych.

Kapodaster podwyższa tonację instrumentu i oferuje dodatkowe możliwości. Czy początkujący gitarzyści powinni korzystać z takiego urządzenia? Nie powinni kupować go w dniu zakupu pierwszej gitary, ale po krótkim czasie mogą już z niego korzystać. Kapodaster to nie tylko dodatkowe możliwości, ale również dobre narzędzie do nauki rozmieszczenia dźwięków na gryfie. Jeżeli nauczymy się grać akord E-Dur, po czym zagramy go z kapodastrem założonym na trzecim progu, uzyskamy akord G-Dur, a to zmusza nas do zmiany myślenia podczas gry na gitarze.
Wybierając pierwszy kapodaster powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do jakiej gitary został zaprojektowany.
Model MSCapo został stworzony dla muzyków korzystających z gitary klasycznej. Urządzenie zostało wykonane z metalu, dzięki czemu jest solidne, a mocna sprężyna pozwala na dokładne dociśnięcie, udaremniając w ten sposób brzęczenie strun.

Niektóre kapodastry pasują do dwóch rodzajów gitar. Przykładem jest model AE01, który może być używany zarówno w gitarach elektrycznych jak i akustycznych. Na uwagę poza znaczną uniwersalnością zasługuje fakt, że został on wykonany z aluminium, co wpływa nie tylko na jego solidność, ale także na lekkość.
Kapodaster zawsze posiada mocny zacisk, ale czasami jego obsługa jest niewygodna. To spory minus dla wszystkich gitarzystów, którym zależy na szybkim założeniu lub zdjęciu kapodastra, na przykład podczas gry na scenie. Na szczęście modele takie jak Kyser Quick Change zostały stworzone w taki sposób, by połączyć solidność wykonania, dokładność docisku i wygodę obsługi. Kapodaster marki Kyser jest bardzo łatwy w obsłudze i świetnie sprawdza się dla wszystkich, którzy mają potrzebę błyskawicznego zdjęcia lub założenia urządzenia.
W nauce gry na gitarze najważniejsze jest to, by czerpać z tego radość, ponieważ w ten sposób sami motywujemy się do dalszej gry. Niektóre akcesoria mogą nie tylko poszerzyć możliwości naszego instrumentu, ale także odświeżyć naszą grę. Kapodaster jest urządzeniem, które można z czystym sumieniem polecić każdemu, kto zdążył zaznajomić się z gitarą.