KAPODASTER – WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI CZY OGRANICZENIE?

W muzyce niezwykle ważna jest kreatywność, o ograniczenia są największą zmora muzyków, bez względu na to na jakim instrumencie grają.
Gitara kojarzona jest z uniwersalnością, bo każdy rodzaj gitary może sprawdzić się w dosłownie każdym gatunku muzycznym. Jest tak nie tylko ze względu na samą gitarę, ale również ze względu na dodatkowy sprzęt w postaci efektów, przetworników czy wzmacniaczy.

Są również takie rodzaje sprzętu, które nie mają bezpośredniego wpływu na samo brzmienie, ale na nasz sposób gry już tak.
Przykładem jest kapodaster, którego zadaniem jest dociśnięcie strun na wybranym przez nas progu. Działa to w taki sam sposób, jak poprzeczka którą tworzymy z palca podczas grania akordów barowych. Kapodaster podwyższa tonację, jednak długość czynna strun skraca się w zależności od tego na którym progu założyliśmy urządzenie, więc w rezultacie zmniejsza się ilość progów, z których możemy korzystać. Czy to oznacza, że kapodaster nas ogranicza?

Wbrew pozorom – nie. Można nawet powiedzieć, że paradoksalnie zwiększa on nasze możliwości, ponieważ możemy grać w taki sposób, w jaki nie moglibyśmy grać bez kapodastra.
Dodatkowo samo jego używanie pobudza naszą kreatywność i pomaga nam zrozumieć układ dźwięków na całej długości gryfu. Można więc z czystym sumieniem uznać, że kapodaster poszerza nasze możliwości.

Niektóre urządzenia tego typu zostały stworzone z myślą o kilku rodzajach gitary. Przykładem jest model AE01, który może być z powodzeniem używany zarówno w gitarze akustycznej jak i elektrycznej. Kapodaster został wykonany z aluminium, dzięki czemu sprzęt jest solidny, ale także lekki. Mocna sprężyna zapewnia dokładne dociśnięcie, dzięki czemu nie uświadczymy brzęczenia nawet przy grubszych strunach.

Niektóre kapodastry wybiegają przed szereg, oferując możliwości znacznie różniące się od tych, z których możemy skorzystać używając zwykłego kapodastra.
Kyser Quick change Drop D jest przykładem takiego urządzenia. Model ten pozostawia najgrubszą strunę pustą, dociskając do podstrunnicy pięć pozostały. Założony na drugim progu umożliwi nam grę w stroju drop D, bez konieczności zmiany stroju. Kapodaster można zakładać na wysokości któregokolwiek progu, dzięki czemu zawsze uzyskamy inny efekt, co pozytywnie wpływa na kreatywność.
Firma Kyser znana jest z produkcji nietypowego, lecz użytecznego sprzętu. Jednym z dowodów jest kapodaster o nazwie Short Cut. Model ten dociska tylko trzy struny. Założony na drugim progu, umożliwia nam grę w stroju DADGAD.

Wszystkie kapodastry marki Kyser zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było szybko je założyć lub zdjąć, nawet w trakcie trwania utworu. Pomysłowość i wysoka jakość wykonania, przekonały do siebie wielu muzyków, zarówno tych mniej doświadczonych jak i profesjonalistów światowego formatu.
Kapodaster jest doskonałym urządzeniem nie tylko dla tych, którzy chcą szybko skorzystać z grania w wyższych tonacjach, ale także dla kompozytorów poszukujących nowych rozwiązań. To wszystko jednoznacznie świadczy o tym, że kapodaster jest urządzeniem, który nie ogranicza, lecz poszerza nasze możliwości.