KAPODASTER DO GITARY KLASYCZNEJ

Gitara klasyczna najczęściej kojarzona jest z muzykami grającymi kompozycje Chopina, Mozarta czy Bacha, którzy poza samym instrumentem i czasami podnóżkiem, nie używają żadnego dodatkowego sprzętu, nie wspominając już o akcesoriach.

Gitara klasyczna jest jednak na tyle uniwersalna, by używać jej do wielu innych gatunków muzycznych, a także wzbogacając ją o liczne akcesoria.
Jeżeli posiadamy gitarę klasyczną i chcemy w jakiś sposób ją sobie „odświeżyć” i odkryć na nowo, wówczas dobrym pomysłem będzie wykorzystanie urządzenia znanego jako kapodaster.
Choć urządzenie to kojarzone jest zazwyczaj z gitarą akustyczną i elektryczną, to coraz częściej można spotkać się również ze stworzonymi z myślą o gitarze klasycznej. Przykładem może być model MCapo, który został wykonany z wytrzymałego metali. Urządzenie posiada bardzo mocną sprężynę, która zapewni optymalny docisk strun i nie pozwoli na ich brzęczenie, nawet jeśli są one bardzo twarde.

Kapodaster jest jednym z najchętniej wybieranych akcesoriów do gitary. Za jego pomocą możemy w łatwy sposób podwyższyć tonację. Jeżeli założymy go na drugim przodu, wówczas podwyższymy tonację o cały ton. Taki sprzęt przydaje się nie tylko do tego by wyjść z rutyny codziennych ćwiczeń, ale także po to, by mieć lepsze rozeznanie w układzie dźwięków. Kształt danego akordu, na przykład A-Dur będzie taki sam jak gdybyśmy nie używali kapodastra, jednak tonacja będzie zupełnie inna.

Kapodaster należy do akcesoriów, na które warto zwrócić od początku. Urządzenia tego typu zazwyczaj nie kosztują wiele, a możliwości jakie oferują są bardzo szerokie.

  • 17 maja 2017