KAPODASTER DO GITARY ELEKTRYCZNEJ I AKUSTYCZNEJ

Gitara jest instrumentem, który od dawna cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ gitara jest bardzo uniwersalna i może odnaleźć się w dosłownie każdym gatunku muzycznym. Jest tak ze względu na liczny sprzęt, który nie tylko wzbogaca, ale także zmienia brzmienie instrumentu nie do poznania. Wśród akcesoriów do gitary można znaleźć kapodaster, który pomoże nam szybki i łatwy sposób zmienić tonację w jakiej gramy.

Kapodaster jest urządzeniem które działa jak poprzeczka, którą tworzymy za pomocą palca wskazującego podczas grania akordów barowych. Urządzenie to zakładamy pomiędzy dwoma progami. Jeżeli założymy go pomiędzy drugim i trzecim progiem, tonacja podwyższy się o cały ton. Kapodaster może być używany w gitarach klasycznych, akustycznych i elektrycznych, choć najczęściej widuje się gitarzystów używających go do tych dwóch ostatnich rodzajów gitary. Niektóre kapodastry pasują zarówno do gitary akustycznej jak i elektrycznej.

Używanie takiego dwu zadaniowego kapodastra niczym nie różni się od innych sprzętów tego typu. Kidy już założymy go w wybranym przez nas miejscu, dobrze jest go lekko docisnąć, by mieć pewność, że wszystko jest tak jak należy. Czasami po założeniu takiego urządzenia może wystąpić delikatne rozstrojenie instrumentu. Wówczas można dokonać poprawek i dostroić gitarę z już założonym kapodastrem. Urządzenie to bardzo przydaje się również do lepszego zrozumienia układu dźwięków na gryfie. Jeżeli założymy kapodaster na trzeci próg, po czym zagramy akord E-Dur, w rezultacie otrzymamy G-Dur.

  • 17 maja 2017