CZY KAPODASTER JEST NAM POTRZEBNY?

Muzyka jest dziedziną sztuki, obok której nikt z nas nie przechodzi obojętny. Każdy posiada jakiś ulubiony utwór i wszyscy lubimy czasami zrelaksować się przy muzyce. Niektórym jednak samo jej słuchanie nie wystarcza, więc decydują się na jej samodzielne granie i wybierają pierwszy instrument.

Najczęściej wybieranym dziś instrumentem jest bez wątpienia gitara, która dzieli się na cztery rodzaje, a mianowicie na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową.
Kiedy wybierzemy już pierwszą gitarę i przebrniemy przez trudy poznawania podstaw, przyjdzie czas, kiedy zaczniemy się zastanawiać nad tym w jaki sposób wzbogacić nasze brzmienie lub zróżnicować grę.

W zależności od tego jaki rodzaj gitary wybraliśmy, możemy posiłkować się różnym sprzętem, od strun do efektów. Warto jednak zacząć od przejrzenia listy akcesoriów gitarowych.
Wśród nich znajdziemy niewielkie urządzenie o nazwie kapodaster. Służy on do podwyższania tonacji, a używamy go poprzez założenie go na wysokości któregokolwiek progu. Kapodaster dociska wszystkie struny do podstrunnicy, podwyższając przy tym tonację naszej gitary. Jeżeli założymy kapodaster na trzecim progu, a następnie zagramy akord E-Dur, w rezultacie usłyszymy akord G-dur.
Wiemy zatem, że kapodaster może wiele zmienić w naszej codziennej grze, ale czy rzeczywiście jest on nam potrzebny? Odpowiedź brzmi „nie”, tak samo jak do gry nie są potrzebne kostki gitarowe. Chociaż kapodaster nie jest potrzebny, to jest on mimo wszystko bardzo przydatny. Nie tylko ułatwia on granie akordów na wyższych pozycjach gryfu, ale także pomaga nam w lepszym zrozumieniu układu dźwięków na gryfie, ponieważ wykorzystując takie urządzenie jesteśmy zmuszeni do zmiany myślenia. Dalej postrzegamy akord według jego kształtu, lecz po założeniu kapodastra jest on już innym akordem.

Jeżeli planujemy zakup takiego urządzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na to to jakiego rodzaju gitary jest on przeznaczony. Jeżeli szukamy dobrego kapodastra do gitary klasycznej, wówczas dobrym wyborem będzie model C100. Na uwagę zasługuje mocny chwyt, który zapewnia bardzo dokładne dociśnięcie strun do podstrunnicy, dzięki czemu nic nie będzie brzęczeć podczas gry.
Coraz częściej można spotkać kapodastry stworzone z myślą o dwóch rodzajach gitary jednocześnie. Przykładem może być model FM Parts, który został wykonany z metalu, dzięki czemu jest bardzo solidny. Może on być z powodzeniem wykorzystywany zarówno w gitarze elektrycznej jak i akustycznej. Kapodaster został dodatkowo wyposażony w specjalny uchwyt ułatwiający wyjmowanie kołeczków podczas wymiany strun w gitarze akustycznej.

Niektóre kapodastry zostały stworzone z myślą o wąskiej grupie gitarzystów, posiadających szczególne wymagania. Przykładem jest Kyser quick change drop D, który dociska pięć strun, zostawiając najgrubszą strunę pustą. Zakładając urządzenie na wysokości drugiego progu, uzyskamy strój Drop D, a to wszystko bez konieczności strojenia. W zależności od tego na który próg go założymy, uzyskamy inne rezultaty. Kyser Quick change Drop D jest doskonałym wyborem dla każdego, kto szuka nowych rozwiązań i lubi eksperymentować z muzyką. Kapodaster ten doskonale sprawdza się na scenie, kiedy musimy szybko go założyć lub zdjąć. Specjalna budowa umożliwia zakładanie go w bardzo szybkim tempie, nawet podczas trwania utworu.
Kapodastry nie są niezbędne, ale bez wątpienia niosą ze sobą wielkie możliwości. Jeżeli szukamy nowych rozwiązań i chcemy odświeżyć sobie nieco swoją grę, wówczas kapodaster będzie tym, czego nam potrzeba.