WYBÓR PIERWSZEGO KAPODASTRA

Świat gitary i całego sprzętu z nią związanego jest bardzo bogaty. Do wyboru mamy gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową, a do każdej z nich można dokupić dodatkowe akcesoria, które zostały stworzone z myślą o poszczególnym rodzaju gitary.

Kiedy gramy już wystarczająco długo by poznać podstawy gry na gitarze, możemy wpaść w rutynę. Wówczas dalsza nauka może zacząć kojarzyć nam się z obowiązkiem, a nie zabawą. Wówczas warto korzystać ze wszelkich środków, które pomogą nam przerwać tą rutynę. Dobrym pomysłem będzie wtedy wybór odpowiednich akcesoriów.
Akcesoria mają za zadanie poszerzyć zakres możliwości gitary, lub wzbogacić jej spektrum brzmieniowe.

Wśród nich znajdziemy wiele przydatnego sprzętu, takiego jak slide, różnorodne kostki, czy opaski tłumiące, jednak jednym z ciekawszych urządzeń jest kapodaster.
Kapodaster jest sprzętem, który zakłada się na gryf gitary, na wysokości wybranego przez nas progu. Dociska on struny do podstrunnicy, przez co podwyższa on tonację naszego instrumentu.
Jaki kapodaster powinniśmy wybrać na początek? Jest kilka zasad którymi warto się kierować przy jego wyborze, a do najważniejszych należy cena oraz to, do jakiej gitary zamierzamy użyć takiego sprzętu.

Zazwyczaj kapodastry tworzone są z myślą o wybranym rodzaju gitary. Przykładem jest model DAddario NS Classical Capo, który przeznaczony jest do używania w gitarze klasycznej. Tym co od razu rzuca się w oczy jest brak sprężyny, która używana jest w większości kapodastrów.

Zamiast niej posiada on pokrętło, według którego można ustawić siłę docisku. Kapodaster wykonany został z aluminium, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i lekki. Na uwagę zasługuje wysoka jakość wykonania, którą szczyci się firma D’addario. Są także takie modele, które można używać do dwóch rodzajów gitar. Model AE01 pasuje zarówno do gitar akustycznych jak i elektrycznych. W tym kapodastrze uświadczymy już sprężynę, a jest ona na tyle mocna, by wystarczająco dokładnie docisnąć struny do podstrunnicy. Model ten ze względu na niską cenę i wysoką jakość wykonania jest polecany szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takim sprzętem.

Niektóre kapodastry tworzone są z myślą o profesjonalnych gitarzystach, którzy używają ich na scenie. Podczas koncertu trzeba być bardzo uważnym, ponieważ czasami liczy się każda sekunda. Często gitarzyści zdejmują lub zakładają kapodaster jeszcze podczas trwania utworów. W takim przypadku nie powinno się używać topornego i niewygodnego modelu, który choć może być dokładny, to jego zakładanie zajmuje zbyt wiele czasu. Dla takich gitarzystów został stworzony Kyser quick change. Model ten posiada silny zacisk, lecz został zaprojektowany w taki sposób, by wygodnie i szybko było można go zdjąć lub założyć, nawet w trakcie trwania utworu. Pomimo łatwości użytkowania, Kyser quick change nie traci na dokładności, dzięki czemu jest on doskonałym kompanem na scenę.

Kapodaster jest doskonałym urządzeniem dla każdego, kto szuka nowych możliwości w grze na gitarze, a jego cena zazwyczaj jest niewygórowana, dzięki czemu każdy może sobie na niego pozwolić.