STROIKI GITAROWE

Początki gry na instrumencie zawsze sprawiają trudności i nie inaczej jest w przypadku nauki gry na gitarze. Osoby które zaczynają swoją przygodę z muzyką, bardzo często posiłkują się poradami zamieszczonymi w internecie, jednak należy pamiętać, że w sieci może pisać każdy, nawet osoby, które nie znają się zbyt dobrze na grze na gitarze. Przykładem takiej błędnej porady jest często pojawiająca się informacja na temat tego, że początkujący gitarzysta powinien szybko nauczyć się stroić gitarę za pomocą słuchu. Nasz słuch kształtuje się przez całe życie, a jego trening polega na osłuchiwaniu się z nastrojonym instrumentem. Taki proces trwa długo, dlatego każdy gitarzysta powinien zaopatrzyć się w stroik do gitary.

Tylko za jego pomocą będziemy w stanie nastroić gitarę z pełną dokładnością, a grając na niej będziemy przy okazji ćwiczyć nasz słuch. Nawet kiedy będziemy potrafili stroić bez konieczności użycia tunera, warto go używać mimo to, by korygować dokładność i upewnić się, że nasza gitara jest odpowiednio nastrojona. Stroików używają także profesjonalni muzycy. Takie urządzenie jest bardzo przydatne podczas gry na scenie. Warto używać wtedy tunerów podłogowych, takich jak na przykład Snark SN 10S. Wyglądem przypomina on efekt gitarowy, a używamy go poprzez wciśnięcie przycisku. Duży i czytelny ekran poinformuje nas czy strunę powinniśmy naciągnąć czy poluzować, a wysoka dokładność i czas reakcji pozwolą nam na nastrojenie gitary w ekspresowym tempie. Bardzo popularne są także stroiki zakładane na główkę instrumentu. Choć najczęściej używa się ich w celu nastrojenia instrumentów akustycznych, to sprawdzi się on również podczas strojenia gitary elektrycznej. Jeżeli w pomieszczeniu w którym się znajdujemy jest hałas, który przeszkadza nam w strojeniu, wówczas warto wybrać stroik, który posiada wejście na przewód instrumentalny. Łącząc urządzenie z gitarą nie musimy się obawiać o to, że dźwięk z zewnątrz zakłóci nam proces strojenia, dlatego możemy robić to nawet w największym hałasie.

Stroiki gitarowe wydają się być proste i niezróżnicowane, jednak producenci cały czas ulepszają ich działanie. Dobrym przykładem jest tuner Polytune od TC Electronic, który wychwytuje każdą strunę osobno, nawet jeśli uderzymy we wszystkie jednocześnie.

  • 18 sierpnia 2017